بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه اینترنتی گل و گیاه گل گینه کاملا محفوظ می باشد

گل آرایی مراسم عقد

گل آرایی مراسم عقد

مراسم عقد و همچنین پهن کردن سفره عقد از رسوم دیرینه ای است که امروزه نیز از مهم ترین ملزومات جشن عروسی برای عروس و دامادها به حساب می آید


مقدمه

همواره عروس و دامادها تلاش می کنند از میان سبک های مختلف و متنوع چیدمان سفره عقد، مناسب ترین سبک سفره عقد و چیدمان را متناسب با سلیقه و علاقه خود و همچنین در نظر گرفتن مواردی از قبیل المان های به کار رفته در سفره عقد، محیط برگزاری مراسم، فضای اجرا و سایر موارد انتخاب کنند. ما در این بخش قصد داریم تا شما عزیزان را با مهم ترین نکات گل آرایی سفره عقد، متناسب با سبک های متنوع برگزاری این مراسم، آشنا کنیم تا انتخاب ساده تری با درک مهم ترین مبانی این سبک از طراحی داشته باشید .

در ابتدا لازم است با سبک های چیدمان سفره عقد و المان های اصلی هریک از آنها آشنا شوید .

 

گل آرایی سفره عقد

 

سبک های چیدمان سفره عقد

همانطور که در مقاله های پیشین گل گینه در خصوص سبک های مختلف گل آرایی مراسم عروسی صحبت کردیم ، در خصوص گل آرایی سفره عقد نیز این موضوع صادق است و می توانیم متناسب با چیدمان المان های اصلی سفره عقد و سبک آن ، گل آرائی منحصر بفردی را پیشنهاد دهیم . همانطور که می دانید، در میان سفره عقد های مختلف با چیدمان های بسیار متنوع ، چند سبک از پر طرفدار ترین سبک های سفره عقد محسوب میشوند که عبارتند از : سبک سنتی، سبک کلاسیک، سبک مدرن و سبک روستیک . البته اگر قرار به معرفی باشد می توانیم از سبک های نقره، سبک عربی، طلایی، لوکس، شیشه ای و سایر سبک ها نیز نام ببریم اما به دلیل تشابه بسیار زیاد عناصر در گونه های مختلف این سبک ها، به معرفی مهم ترین آنها خواهیم پرداخت .

 

 

- سبک سنتی سفره عقد

این سبک همانطور که از نامش پیداست ، برخاسته از عناصر و المان های سنتی است، به گونه ای که با فرهنگی دیرینه و نماد گرایی سنتی آمیخته است . برای چیدمان سفره عقد سنتی از عناصری مانند ظروف سنتی و قدیمی می توان بهره گرفت . همچنین از پارچه های سوزن دوزی شده ، قلم کار یا ترمه نیز می توان استفاده کرد؛ به صورتی که روی آن ظروف تزئینی طلایی ، نقره ای یا فیروزه ای قرار داده شود . همچنین عناصری از قبیل گندم، برنج و حنا نیز از المان های مهم سفره عقد سنتی به حساب می آیند . عموما رنگ در سفره عقد سنتی، ترکیبی از رنگ های طلایی، کرم، فیروزه ای و قهوه ای است که می توان با خلاقیت خود و با رعایت هارمونی سایر اجزا در سفره، آنها را در ترکیب یکدیگر قرار داد. در خصوص اختلاف سطح سفره های عقد سنتی نسبت به زمین نیز، بهتر است اختلاف کمتر را مورد توجه قرار داد؛ زیرا اختلاف سطح زیاد سفره عقد در گونه های مدرن و روستیک که نسبتا جدیدتر به حساب می آیند بیشتر است نه در سبک های سنتی !

 

- سبک کلاسیک سفره عقد

در سبک کلاسیک استفاده از ظروف کریستال، بلور، و سیلور در ترکیب پارچه های ساتن رنگی یا سرمه دوزی های رنگی می تواند از ایده های اصلی این سبک باشد . همچنین بهره بردن از ظروف و گلدان های پایه بلند نیز جهت شکیل تر شدن سفره و همچنین قرار دادن تزئینات گل آرایی می تواند به زیبایی سفره عقد کمک کند .

 

- سبک مدرن سفره عقد

سبک مدرن که امروزه به همراه سبک روستیک از پرطرفدارترین سبک های چیدمان سفره عقد به حساب می آید، از ترکیب شمع آرایی، میوه آرایی، گل آرایی و ترکیب این عناصر با آینه و شیشه استفاده می کند . موارد ذکر شده از مهم ترین ترکیبات سفره عقد مدرن محسوب میشوند، به علاوه می توان با تزئینات مروارید و عناصر نقره ای ، جلوه ای بی بدیل به آن بخشید . در سفره های عقد مدرن ، عموما کف سفره را میتوان با آینه یکدست، حریر و ساتن سفید پوشاند . اختلاف سطح در این سفره ها عموما به دلیل کف شیشه ای آن کم است. عموما رنگ ها در این سبک از چیدمان، از دو رنگ تجاوز نمیکنند که پیشنهاد ما ترکیب رنگ سفید با یک رنگ گرم دیگر همانند کرم یا نباتی است .

 

- سبک روستیک سفره عقد

ما در مجموعه مقالات گل گینه، در خصوص سبک های برگزاری مراسم عروسی مقالاتی آماده و در خصوص سبک مراسم روستیک در آنها صحبت کردیم و به معرفی این سبک در برگزاری مراسم عروسی پرداختیم. حال در اینجا می خواهیم در خصوص سفره عقد به سبک چیدمان روستیک صحبت کنیم . همانطور که می دانید، سبک روستیک سبکی برخاسته از دل طبیعت است و در آن المان های طبیعی به وفور یافت میشوند . بهره گیری از گل آرایی و برگ آرایی به تناسب یکسان، از باید های مهم سبک روستیک میباشد . همچنین استفاده از برگ های خشک و عناصر طراحی و گل آرایی خشک و طبیعی بسیار مهم است . سایر المان ها را می توان با دستی باز از دل طبیعت استخراج و در سفره عقد خود استفاده کرد ؛ کافی است چشمان خود را ببندید و خیال کنید در دامن طبیعت قرار است به برگزاری مراسم عقد خود بپردازید ، حال چه عناصری در طبیعت و اطراف شما وجود دارد ؟ همان عناصر را انتخاب کنید و در سفره عقد خود قرار دهید !

 

نتیجه گیری

حال که تا حدودی با مهم ترین سبک های چیدمان سفره عقد آشنا شدید، می توانیم از اهمیت گل آرایی و تاثیر آن و همچنین فاکتورهایی که بایستی در گل آرایی سفره عقد رعایت کنید، صحبت کنیم .

 

اهمیت گل آرایی در سفره عقد

گل آرایی از دیرباز مورد توجه مردم در جشن ها و مراسم های مختلفی بوده است و روز به روز با طراحی های زیباتر و سبک های متنوع تر و همچنین آگاهی مردم از سبک های اجرا و گل آرایی های منحصر به فرد، علاقه به گل آرایی در مراسم های مختلف نیز زیاد شده است و بسیاری از افراد ترجیح می دهند در مراسم های گوناگونی از گل آرایی در جهت زیبا تر شدن فضا و تاثیر گذاری بیشتر آن استفاده کنند . شاید مراسم عقد یکی از مهم ترین این مراسم ها باشد، زیرا یکی از مهم ترین اتفاقات زندگی هر شخص پای همین سفره رقم میخورد و مطمئنا خاطره این روز تا ابد در خاطره هر انسانی خواهد ماند . گل آرایی سفره عقد نیز از این جهت حائز اهمیت است که در زیباتر شدن مجموعه و فضا، در این لحظه مهم نقش بسیار اساسی ایفا می کند . امروزه در کنار سبک های مختلف چیدمان سفره عقد ، گل آرایی نیز با سبک های هماهنگ و پیشرو، پا به پای برترین طراحی های چیدمان و دکوراسیون پیش آمدهمدهآ، پس بهتر است با تناسب بخشی ایده آل از مناسب ترین نحوه طراحی و دیزاین گل و گیاه در مراسم های خود کمک بگیریم .