بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه اینترنتی گل و گیاه گل گینه کاملا محفوظ می باشد

تأثیر موسیقی بر رشد گل و گیاهان که از شنیدن آن شگفت‌زده می‌شوید!

تأثیر موسیقی بر رشد گل و گیاهان که از شنیدن آن شگفت‌زده می‌شوید!
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/08/28 0 نظر

بدون شک تا به حال دیده‌اید که افراد زیادی با گل‌ها حرف می‌زنند، برای آن‌ها موسیقی پخش می‌کنند و باور دارند که گیاهان به صداها واکنش نشان می‌دهند. شاید برای برخی، این ایده خنده‌دار باشد و برخی دیگر هم واقعاً به آن باور داشته باشند. مطالعات زیادی در این باره انجام شده و نتایج گوناگونی داشته‌اند که بر تأثیر موسیقی بر رشد گل و گیاهان تأکید دارند. در این مطلب می‌خواهیم ایده تأثیر موسیقی بر رشد گل و گیاهان را بررسی کنیم و ببینیم کدام نظر درست است. با ما همراه باشید.(شما از طریق این سایت میتونید گل را برای مراسمات مختلف از جمله مراسم تبریک و تسلیت ( تاج گل ترحیم ) به صورت اینترنتی سفارش بدهید )

آیا گیاهان موسیقی را دوست دارند؟

آیا گیاهان احساسات دارند؟ آیا آن‌ها می‌توانند صداها را بشنوند؟ آیا آن‌ها موسیقی را دوست دارند؟

برای برخی افراد، این ایده که گیاهان احساسات دارند یا احساس درد می‌کنند، مضحک است. در طول سال‌ها، چندین مطالعه نشان داده‌اند که گیاهان می‌توانند به صداها پاسخ دهند و در مقابل مطالعاتی هم وجود دارند که مخالف این ایده هستند. بیایید باهم به بررسی این ایده بپردازیم.

 

تأثیر موسیقی بر رشد گل و گیاهان

تحقیقات نشان داده‌اند که هر صدایی، توانایی تحریک رشد گیاهان را دارد! در یک مطالعه، گیاهانی که 6 ساعت در روز در معرض صداها قرار داشتند، رشد بیشتری نسبت به گیاهان در گروه کنترل (بدون صدا) نشان دادند. با این حال، همان تحقیقات نشان دادند در حالی که موسیقی به رشد گیاهان کمک می‌کند، اما از صداهای غیرموسیقی موثرتر نیست. به عبارت دیگر، گیاهان بین موسیقی و سایر صداها تمایز قائل نیستند. با این حال، موسیقی می‌تواند به رشد گیاهان کمک کند. این بین معنی نیست که صداهای بلند و ناهنجار نیز به رشد گیاهان کمک می‌کنند،‌ بلکه منظور از صداهای غیرموسیقی، حرف زدن با گل‌ها، صدای پرندگان و ... است.

 

The impact of music on flowers growth

 

 

چگونگی تأثیر موسیقی بر رشد گل و گیاهان

علت دقیق تأثیر موسیقی بر گیاهان مشخص نیست. چند سال پیش، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، مکانیسم سیگنالی را کشف کردند که باعث کنترل روزنه گیاهان می‌شود. دو سلول تشکیل‌دهنده روزنه از سلول‌های ویژه‌ای (سلول‌های محافظ) تشکیل شده که با فرکانس رزونانس کلسیم تنظیم شده‌اند. هنگامی‌ که در معرض این فرکانس قرار بگیرند، این روزنه‌ها بسته می‌شوند، اما اگر دقیقاً در معرض همان فرکانس نباشند، سلول‌ها طی یک ساعت دوباره باز خواهند شد. حتی اگر غلظت کلسیم به اندازه کافی زیاد باشد که روزنه‌ها به طور معمول بسته شوند، باز هم این اتفاق میفتد.

هنگامی‌ که موسیقی خاص، صداهای بلند یا آواز پرندگان برای گیاهان پخش شوند، در حالی که دقیقاً با فرکانس رزونانس کلسیم یکسان نباشند، روزنه‌ها پس از گذشت زمانی کوتاه باز خواهند شد، حتی اگر گیاه آن‌ها را تحت شرایط عادی بسته نگه دارد.

آزمایش‌ها نشان داده‌اند که در صورت باز بودن روزنه‌های گیاهان، کود به کار رفته برای گیاه، تأثیر بیشتری بر رشد آن خواهد داشت. این کاملاً منطقی است، زیرا گیاهان کود را از طریق روزنه‌های خود جذب می‌کنند. ترکیبی از فرکانس و کود برای بسیاری از گیاهان مختلف می‌تواند به کار رود.

البته هنوز در این روش، زوایای پنهانی وجود دارد. اگر روزنه‌ها مجبور شوند باز بمانند، گیاه قادر به کنترل میزان آب از دست رفته در اثر تعریق نخواهد بود و بنابراین خطر کم‌آبی را به همراه دارد. در نتیجه قرار گرفتن گیاه شما در معرض موسیقی بیش از 3 ساعت در روز می‌تواند سلامتی آن را به خطر بیندازد.

 

بیش از حد از موسیقی استفاده نکنید

موسیقی بر رشد گیاهان،‌ تأثیر قابل توجهی دارد، اما اگر میزان صدا یا فرکانس خیلی زیاد باشد، می‌تواند اثرات منفی نیز روی گیاهان مورد علاقه شما بگذارد. اثری که هنوز کاملاً بر اساس باز‌وبسته شدن روزنه قابل توضیح نیست.

 

گیاهان موسیقی کلاسیک را ترجیح می‌دهند

یک توضیح احتمالی برای گیاهانی که به موسیقی کلاسیک واکنش نشان می‌دهند و به عنوان مثال به موسیقی متال واکنش نشان نمی‌دهند، این است که از صدا‌های خالص‌تری در موسیقی کلاسیک استفاده می‌شود، در حالی که موسیقی متال مملو از صداهای گیتار است که دچار تغییراتی شده‌اند که مطمئناً نمی‌توانند به عنوان صداهای خالص در نظر گرفته شوند. همچنین مشخص شده است که صدای ویولن، تأثیر زیادی روی رشد گیاهان داشته است.

در آزمایشی، دو گروه از گیاهان به ترتیب در معرض موسیقی راک و کلاسیک قرار گرفتند. گروه سوم نیز به عنوان گروه کنترل در معرض هیچ صدایی نبود. گروه اول بعد از دو هفته از بین رفت، در حالی که گروه دوم سالم‌تر از گروه کنترل بود! گیاهانی که در معرض موسیقی هایدن، بتهون و شوبرت قرار گرفته بودند، به سمت بلندگوها رشد کرده و در هم پیچیده شده بودند. در حالی که گروه دیگر در خلاف جهت بلندگوهایی که موسیقی راک از آن‌ها پخش می‌شد، فاصله گرفته بودند که به نظر می‌رسد تلاشی برای دوری از صدای پخش شده است.

همچنین گیاهانی که در معرض موسیقی کانتری هستند، واکنش مشابهی با گیاهانی دارند که اصلاً در معرض هیچ صدایی قرار نمی‌گیرند و هیچ واکنشی برای رشد غیرمعمول نشان نمی‌دهند. بر اساس برخی مطالعات، موسیقی جاز اثر مفیدی دارد و باعث رشد بهتر و بیشتری می‌شود.

 

The impact of music on flowers growth

 

 

موسیقی سبز

این موسیقی، ترکیب موسیقی کلاسیک با صداهای طبیعی مانند صدای پرندگان، حشرات، آب، باد و غیره است و باعث افزایش جوانه‌زنی بذر، رشد، عملکرد و متابولیسم گیاهان به همان روشی می‌شود که موسیقی باعث افزایش عملکرد شیر گاوها می‌گردد.

گیاهان مختلف، صداهای مختلف مانند صدای جیرجیرک یا حشرات را دوست دارند. مشخص شده است که مخلوط آواز فاخته و حشرات برای افزایش رشد و ارتفاع نوعی گیاه لوبیا موثر است.

 

تأثیر کلمات بر رشد گیاهان

تنها درخواست کردن برای رشد بهتر گیاهان، باعث افزایش رشد آن‌ها می‌شود. تحقیقات نشان داده است بعد از دو ماه صحبت کردن، وزن گیاهان و میوه‌ها افزایش یافته است. دعا خواندن باعث افزایش 670 کیلوگرمی محصول گندم در هر هکتار شد و با خواندن دعا به مدت 5-10 دقیقه در هر روز، ارتفاع گیاهان 64 درصد بیشتر شد.

 

چگونه گیاهان صداها را می‌شنوند؟

اگر گیاهان گوش ندارند، موسیقی چگونه می‌تواند بر رشد گیاه تأثیر بگذارد؟

تصور می‌شود که گیاهان ممکن است دارای «گیرنده‌های مکانیکی» باشند که به فشار پاسخ می‌دهند. امواج صوتی از مولکول‌های هوای فشرده تشکیل شده‌اند. در انسان، گیرنده‌های مکانیکی موجود در گوش‌ها می‌توانند امواج صوتی را به صورت فشار تشخیص دهند، زیرا هر موج به گوش داخلی برخورد می‌کند. اگر گیاهان گیرنده‌های مشابهی داشته باشند، آن‌ها نیز می‌توانند به تغییرات در امواج صوتی، مانند موسیقی، پاسخ دهند.

برای توضیح اینکه چگونه ممکن است گیاهان بشنوند، بیایید ببینیم که چگونه انسان، صدا را دریافت می‌کند و می‌شنود. صدا به شکل امواج منتقل می‌شود که از طریق یک محیط مانند هوا یا آب عبور می‌کند. امواج باعث لرزش ذرات در این محیط می‌شوند. هنگامی‌ که رادیوی خود را روشن می‌کنید، امواج صوتی، ارتعاشاتی در هوا ایجاد می‌کنند که باعث لرزش پرده گوش شما می‌شود. این انرژی فشار به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود تا مغز بتواند آن را به چیزی که شما به عنوان صداهای موسیقی درک می‌کنید، تبدیل کند.

در یک حالت مشابه، فشار ناشی از امواج صوتی، ارتعاشاتی را ایجاد می‌کند که توسط گیاهان قابل دریافت است. در واقع گیاهان آن ارتعاشات موج صدا را حس می‌کنند.

پروتوپلاسم، ماده زنده شفافی که همه حیوانات و سلول‌های گیاهی از آن تشکیل شده‌اند، در حالت حرکت مداوم قرار دارد. ارتعاشات دریافت‌شده توسط گیاه ممکن است حرکت پروتوپلاسمی در سلول‌ها را سرعت بخشد. سپس این تحریک می‌تواند روی سیستم تأثیر گذاشته و عملکرد آن را بهبود ببخشد، مانند تولید مواد مغذی که یک گیاه قوی‌تر و بهتری تولید می‌کند. همچنین در سایت gardeningknowhow اطلاعات کاملی وجود دارد . 

اشکال مختلف موسیقی دارای فرکانس موج‌های مختلف صدا و درجات مختلف فشار و لرزش هستند. موسیقی بلندتر مانند راک، فشار بیشتری را نشان می‌دهد که برخی فکر می‌کنند ممکن است تأثیر مخربی روی گیاهان بگذارد. این درست مانند تأثیر باد شدید روی گیاه نسبت به یک نسیم ملایم است.

 

The impact of music on flowers growth

 

 

سخن پایانی

همانطور که از نتایج مطالعات مشخص است،‌ گیاهان نیز مانند انسان‌ها می‌توانند بشنوند و به صداها، واکنش نشان دهند. بدین ترتیب، حواستان به تأثیر موسیقی بر رشد گل و گیاهان خود باشد و آن را نادیده نگیرید. با این حساب، شاید اگر بیست سال دیگر بگویید گیاهان گوش ندارند، مردم به این حرف شما بخندند!

ازین که مخاطب وب‌سایت گل گینه و مقالات ما بوده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم همراهی با این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. نظرات و پیشنهادات خود را درباره‌ی این محتوا برای ما بنویسید.

نظرات

captcha Refresh
هفت روز هفته پاسخگوی شما هستیم

02177466394 ، 09129726018

گل گینه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام گل گینه تلگرام گل گینه

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و جدید ترین کالاها عضو شوید