بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه اینترنتی گل و گیاه گل گینه کاملا محفوظ می باشد

14 قدم شگفت انگیز در نگهداری صحیح گل های تازه

14 قدم شگفت انگیز در نگهداری صحیح گل های تازه
چکیده این مطلب : انتشار : 1398/12/20 0 نظر

چه قرار باشد برای خودتان گل خریداری کنید و چه قرار باشد از کسی به عنوان هدیه، گل دریافت کنید، لازم است بدانید روش های صحیح نگهداری گل های تازه و افزایش طول عمر آنها چیست و کدام اصول و قوانین باعث خواهند شد تا شما مدت زمان بیشتری را شاهد لبخند گل های تازه خود باشید. این اصول برای شما در مسیر نگهداری گل ها یتان به مثابه چراغ راهنمایی عمل خواهند کرد که نتیجه رعایت آن ها تداوم لبخند گل های شما می باشد. ما در مقاله حاضر تلاش می کنیم تا شما را با روش های صحیح نگهداری و افزایش طول عمر گل های تازه آشنا کنیم .

اصول مهمی که روی طول عمر گل های تازه شما تاثیر گذارند

بیایید در ابتدا و قبل از اینکه سراغ نکات اصلی و قدم های 14گانه نگهداری و افزایش طول عمر گل های تازه برویم، چند اصل مهم و اساسی را به همراه یکدیگر مرور کنیم. این اصول بر هر قانون و روشی در نگهداری گل های تازه مقدم هستند؛ بدین صورت که در ابتدای خرید خود چه به صورت اینترنتی صورت گیرد و چه به صورت سنتی، باید این نکات به دقت رعایت شوند تا روش های دیگر بتوانند بصورتی کارآتر عمل کنند. همراهمان باشید .

 

اصل اول : انتخاب نوع گل ها مهم ترین گام شماست

در مرحله ی اول باید بدانید که نوع گل هایی که در اختیار دارید و انتخاب می کنید، گام مهم شماست. همانطور که می دانید نوع گل ها بسیار متنوع اند و هر گل، از نظر طول عمر با گل های دیگر تفاوت دارد. گاهی شما گلی را انتخاب می کنید که بطور طبیعی عمر کوتاهی دارد پس بدین صورت نباید انتظار داشته باشید تا روش های نگهداری، طول عمر این گل ها را بیش از حد افزایش دهد، بلکه این روش ها در قبال این گل ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید از عمر مفید آنها بهره کافی را ببرید؛ در مقابل، برخی از انواع گل ها وجود دارند که بطور طبیعی طول عمر زیادی دارند، حال اگر این گل ها انتخاب شما باشند، به صورت پیش فرض می توانید انتظار طول عمر بیشتری از آنها داشته باشید. علاوه بر این، روش هایی که در ادامه خواهیم گفت، به شما کمک خواهند کرد طی این مدت به خوبی از آنها نگهداری کنید و همواره آنها را شاداب و سرحال ببینید و از نهایت عمر آنها لذت کافی ببرید. برای مثال در هر دو دسته ای که ذکر کردیم می توانیم نمونه های بسیاری را عنوان کنیم: برای گروهی که گل ها در آن عمر کوتاهی دارند می توانیم به گل هایی از قبیل ارکیده فلونوپسیس به صورت شاخه بریده اشاره کنیم و برای گروه دوم، نمونه گل آنتریوم یا ارکیده از گونه سیمبیدیوم را نام ببریم که عمر بسیار طولانی از 2 هفته تا 4 هفته را دارا می باشند. پس در انتخاب نوع گل ها در مرحله اول، هوشمندانه عمل کنید .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

 

اصل دوم : کیفیت اولیه گل ها را فراموش نکنید

گاهی پیش می آید که شما گلی را انتخاب می کنید که از نظر نوع و نژاد، جزو گل هایی با مقاومت بالا و طول عمر بیشتری است اما از کیفیت پایینی برخوردار است؛ همین عامل کافیست تا شما نتوانید از عمر این گل نهایت استفاده را ببرید. کیفیت برای انتخاب گل های تازه همه چیز است. لازم است در قدم اول پس از انتخاب گل هایی با طول عمر بالا، به تازگی و کیفیت آنها نیز توجه کنید و تلاش کنید از گل هایی با کیفیت عالی و ممتاز بهره ببرید تا روش هایی که در ادامه ذکر می کنیم موثر واقع شوند. برای اطمینان از این مورد می توانید به سراغ گل های غنچه با کیفیت بالا بروید. همواره شما می توانید از گل های غنچه انتظار کیفیت و دوام و عمر طولانی تری را داشته باشید .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

 

اصل سوم : از اصول نگهداری و تغذیه گل ها آگاهی داشته باشید

این اصل همان اصلی است که قرار است ادامه مقاله را به آن اختصاص دهیم. هنگامی که به نوع گل ها و تازگی آنها دقت کردید و گل هایی با کیفیت و تازه را انتخاب کردید و به محیط خود چه منزل و چه اداره خود آوردید، لازم است از این پس اصولی را در قبال نگهداری و تغذیه آنها به خوبی رعایت کنید تا در نهایت عمر گل های شما مفید باشد و لبخند گل ها، هر روز به شما نوید زندگی با نشاطی را بدهد. ما در ادامه اصولی را ذکر خواهیم کرد که بتوانید قدم به قدم با رعایت آنها گل هایی با نشاط را نگهداری کنید و از آنها لذت ببرید .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

 

اصول و راهنمای عملی نگهداری گل های تازه

 

قدم اول : گلدان خود را آماده کنید

لازم است در ابتدا قبل از اینکه دست به هر کاری بزنید، گلدانی که قصد دارید گل های تازه خود را در آن قرار دهید را آماده کنید. برای این کار قدم های زیر را انجام دهید :

 

+ درون گلدان را با آب داغ پر کنید.

+ یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و سرکه سفید به آب داغ درون گلدان خود اضافه کنید.

+ اجازه دهید دقایق کوتاهی آب داغ و موادی که اضافه کردید داخل گلدان بماند.

+ حال لازم است آب درون گلدان را خالی کنید.

+ سپس با مقداری ضدعفونی کننده به خوبی داخل گلدان را بشویید.

+ پس از شستشو، مطمئن شوید گلدان شما عاری از هرگونه مواد ضدعفونی کننده است و به خوبی شسته شده است.

+ حال اجازه دهید گلدان شما بصورت طبیعی خشک شود.

+ و درنهایت، گلدان شما آماده استفاده است !

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

قدم دوم : از آب گرم برای گلدان خود استفاده کنید

شاید فکر کنید که گل های تازه را باید در گلدانی مملو از آب سرد و خنک قرار دهیم تا حس شادابی به آنها دست دهد، اما لازم است بدانید که نیازی به قرار دادن گل های تازه درون آب سرد نیست، زیرا ساقه های تشنه گل های تازه شما، در جذب آب گرم یا ولرم بسیار بهتر عمل می کنند و همین کافیست گل های شما در قدم اول به خوبی آب مناسبی را از طریق ساقه های خود جذب کنند تا فرایند طول عمر و نگهداری آنها به خوبی صورت گیرد. پس در این قدم مطمئن شوید که گلدان خود را با آب ولرم پر کرده اید؛ لازم است بدانید بهترین دمای آب برای گلدان شما، دمایی بین 40 تا 45 درجه سانتی گراد است .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

قدم سوم : غذای گل ها را به آب گلدان خود اضافه کنید

غذای گل ها چندین فایده برای گل های تازه شما خواهد داشت. اولین مورد آن جلوگیری از رشد باکتری درون آب گلدان است که باعث خواهد شد گل های شما طول عمر بیشتری داشته باشند. مورد بعدی کمک به گل ها برای تسریع فرایند جذب آب و مواد مورد نیاز آنهاست. غذای گل ها کمک می کند تا گل ها مواد مورد نیاز خود برای افزایش طول عمر خود را به خوبی از آب جذب کنند. لازم است بدانید حتما نباید غذای مورد نیاز گل ها را خریداری کنید؛ ما در ادامه روش تهیه غذای کامل گل های تازه را به شما آموزش خواهیم داد .

 

  • روش اول

مقداری آب لیمو به همراه چند قطره ماده ضدعفونی کننده را به همراه کمی شکر ترکیب کنید و داخل آب گلدان تان بریزید. شکر در جذب آب به ساقه گل های تازه شما کمک می کند و آب لیمو باعث خواهد شد مواد لازم به خوبی جذب ساقه شده و ماده ضدعفونی کننده نیز جلوی رشد باکتری های درون گلدان را خواهد گرفت .

  • روش دوم

یک فنجان سون آپ را به همراه نصف قاشق سوپ خوری سفید کننده یا ضدعفونی کننده ترکیب کنید و به گلدان خود اضافه کنید. این ترکیب باعث خواهد شد گل های شما به خوبی تازگی خود را حفظ کنند و هیچ گونه باکتری درون گلدان اجازه رشد نخواهد یافت؛ در ضمن، آب گلدان نیز به خوبی جذب ساقه گل ها خواهد شد .

  • روش سوم

قرص آسپیرین را در مقداری آب حل کنید و به گلدان خود اضافه کنید. آسپیرین از دیگر مواردی است که باعث جذب مواد لازم گل های تازه شما خواهد شد و حتی قرار دادن آن در خاک گلدان های شما نیز به اضافه کردن مواد معدنی مورد نیز گیاهان کمک خواهد کرد .

 

"حال گلدان شما آماده است، همراه مان باشید تا مراحل بعدی را مرور کنیم"

 

قدم چهارم : گل های خود را مرتب کنید

مرتب کردن گل های تازه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. گل هایی که به شکلی صحیح داخل گلدان قرار می گیرند بهتر از گل هایی که به شکل نامرتب قرار می گیرند عمر خواهند کرد. پس به شکلی صحیح آنها را مرتب کنید و در کنار یکدیگر بچینید تا برای قرار گرفتن در گلدان تان، استایل خاصی داشته باشد. در این مرحله سعی کنید برگ های پلاسیده گل های خود را از ساقه جدا کنید. حتی لازم است برگ هایی که احساس می کنید داخل گلدان قرار می گیرند را نیز جدا کنید، زیرا حضور برگ ها داخل گلدان باعث خواهد شد مکانی مناسب برای رشد باکتری ها فراهم شود .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

 

قدم پنجم : برش ساقه ها را فراموش نکنید

حال پس از اینکه گل های خود را مرتب کردید، لازم است انتهای ساقه گل های تازه خود را برش دهید تا فرایند جذب آب با مشکل مواجه نشود و به خوبی آب مورد نیاز گل های شما جذب ساقه شود. برای این قدم ، لازم است مراحل زیر را به دقت انجام دهید :

 

+ یک ظرف حاوی آب را آماده کنید

+ وسیله ای بسیار تیز برای برش ساقه ها انتخاب کنید

+ ساقه گل ها را داخل ظرف آب قرار دهید

+ بوسیله ابزار تیز برش، ساقه گل ها را با زاویه 45 درجه زیر آب کوتاه کنید

 

* توجه کنید که فرایند برش حتما زیر آب انجام گیرد زیرا برش درون آب باعث نفوذ حباب های هوا به ساقه نخواهد شد و این عامل مهمی برای روانی جذب آب توسط ساقه های گلهای شما میباشد. نکته دیگری که لازم است تاکید کنیم زاویه برش 45 درجه است که به جهت قرار گیری داخل گلدان و اهمیت جذب آب برای گل های شما، دارای اهمیت فراوانی است. در صورت امکان، بهتر است که این فرایند برش در ابتدای صبح صورت پذیرد .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

قدم ششم : گل های خود را داخل گلدان قرار دهید

حال که برش ساقه نیز به خوبی انجام گرفت، تقریبا گل های شما آماده است که به سرعت داخل گلدان از پیش آماده شده قرار گیرند. گل های خود را با دقت درون گلدان خود قرار دهید و با انجام گام های بعدی شاهد حضور طولانی تر این موجودات زنده و دوست داشتنی که نشاط و طراوت را به محیط تان تزریق می کنند باشید .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

 

قدم هفتم : گلدان خود را در محیطی خنک قرار دهید

گل های تازه را در محیطی خنک قرار دهید تا تازگی و عمر آنها بیشتر شود. هوای گرم به هیچ وجه برای گل های تازه مناسب نیست پس بهترین مکان از نظر دما را برای گلدان خود مهیا کنید تا تازگی و نشاط آن را بتوانید تضمین کنید .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

قدم هشتم : گل های خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید

نور خورشید برای گل ها و گیاهان ضروری است زیرا مواد لازم از طریق نور خورشید به گل ها و گیاهان می رسد اما باید توجه داشت که نور مستقیم خورشید برای گل های تازه ضرر دارد و باعث خواهد شد فرآیند شکوفه دادن گل ها تسریع شود و این امر موجب کوتاهی عمر آنها خواهد شد .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

قدم نهم : گلدان خود را از میوه ها دور کنید

میوه ها و به طور کلی ظرف میوه در محیطی که گلدان قرار دارد، باعث پژمرده شدن گل های تازه شما و تسریع این فرایند خواهد شد. میوه ها به دلیل تولید گاز اتیلن موجب پژمرده شدن گل های تازه می شوند؛ پس دقت کنید مکان قرار گیری گلدان تان در مجاورت میوه ها نباشد. در میان میوه ها، موز، گوجه فرنگی، کیوی و سیب بیشترین گاز اتیلن را تولید می کنند که لازم است توجه لازم را نسبت به آنها داشته باشیم .

 

14-amazing-steps-to-make-flowers-last-longer

 

قدم دهم : گلدان خود را از هر چیزی که گرما تولید می کند دور کنید

تلویزیون، کامپیوتر، لپ تاپ، رادیاتور و سایر وسایلی که گرما تولید می کنند، مکان خوبی برای مجاورت قرارگیری گل های تازه شما نیستند. گلدان خود را در مکانی که عاری از مجاورت وسایل الکترونیکی باشد قرار دهید .

 

قدم یازدهم : گلدان تان را از سیستم های تهویه هوا دور کنید

گل های شما به هوای مرطوبی نیاز دارند و مجاورت در کنار سیستم های تهویه هوا مکانی مناسب برای گل های تازه شما نیست، پس سعی کنید گلدان خود را از این مناطق دور نگه دارید .

 

"وضعیت گلدان تان در این مرحله خوب است. قدم های زیر را تکرار کنید تا بتوانید زمان بیشتری را شاهد لبخند گل های تازه خود باشید"

 

قدم دوازدهم: تعویض آب گلدان را فراموش نکنید

سعی کنید یک روز در میان آب گلدان تان را تعویض کنید. این کار سبب خواهد شد باکتری ها درون گلدان اجازه رشد پیدا نکنند و همچنین گل های تازه شما آب تمیزی را جذب کنند که مستقیما در سلامت و نشاط آنها موثر خواهد بود .